Školní knihovna se rozrůstá i o prázdninách

Všechny knížky zakoupené v červenci doporučili studenti a studentky LITERÁRNÍHO SEMINÁŘE školního roku 2018/2019.

Děkujeme.

Zdena a Lucka

 

srpnu budeme nakupovat žhavé novinky! Víte-li o nějaké zajímavé, doporučte nám. V září se můžete těšit na knížky v angličtině, bude nakupovat katedra AJ!

 

Přejeme krásné prázdniny plné čtení!

 

 

 

První knihou, kterou naši studenti vybrali, je román Bábovky od současné české autorky a blogerky Radky Třeštíkové.  Napadlo vás někdy, co řeší milenka ženatého muže a jaká je ve skutečnosti tapříšerná manželka, o které jí on vypráví? Nebo proč má její sestra tak špatný vztah se svou dcerou. Jak se cítí ta patnáctiletá holka, na kterou si rodiče nikdy neudělají čas? A kam se vlastně poděly ty peníze? Kdo je vzal, kdo je ztratil a kdo je bude muset nakonec vrátit? Nová kniha Radky Třeštíkové čtenářky překvapí upřímnouzpovědí žen, v jejichž vzájemně propletených příbězích nechybí ironie, humor, bolest, nenávist.

 

Milovníky science fiction určitě potěší slavný román Blade runner: sní androidi o elektrických ovečkách?, který roku 1968 napsal americký spisovatel Phillip K. Dick a roku 1982 zfilmoval britský režisér a scénárista Sir Ridley Scott. Rick Deckard je policejním agentem pověřeným likvidací lidských replikantů, dokonalých reprodukcí člověka, používaných pro práci na kolonizovaných planetách. Schopnost empatie a lásky má údajně odlišovat androida od člověka, znamená proto kritérium při selekci podezřelých. Dickovi se v tomto románu podařilo vykreslit velice temný a přesvědčivý svět technicistní budoucnosti, ve které už téměř neexistují živá zvířata, jen umělá, a aby si člověk koupil živé zvířátko, musí si vydělat hodně peněz – třeba likvidací replikantů.

 

"Dne 27. května 1942 byl v Praze spáchán atentát na zastupujícího říšského protektora SS-Obergruppenführera Heydricha", stojí na obálce knihy Dva proti Říši, která popisuje scénu domácího odboje stejně jako exilovou vládu, výcvik parašutistů v Anglii, přípravu atentátu, okolnosti i situaci po něm. Nevyhýbá se líčení soukromého života hrdinů. Poskytuje realistický obraz o strukturách německé moci, zabývá se vyšetřovacími postupy gestapa. Kromě známých faktů obsahuje i řadu nedávno publikovaných či málo známých skutečností. Dílo zaujme strhujícím dějem i výbornou psychologií postav. Kniha je prvotinou českého spisovatele-právníka Jiřího Šulce a v roce 2007 byla oceněna jako Kniha roku v soutěži Literární cena Knižního klubu.

 

Další knihou, kterou si můžete nově vypůjčit, je kniha jednoho z nejvýznamějších představitelů beat generation Jacka Kerouaca: Mag & Satori v Paříži.  Mag vyšel v přetlumočení Olgy Špilarové poprvé v roce 1984. Překladatelka se tehdy ujala nesnadného úkolu:převést do češtiny specifický záznam černošského dialektu, kterým navíc promlouvá desetiletý chlapec. Mag je v Kerouacově díle svým způsobem výjimečný text, jak jazykovou stylizací, tak faktem, že vypravěčem příběhu není zřetelně identifikované autorovo alter ego jako ve většině jeho nejznámějších knih. Na druhou stranu do kontextu díla velmi dobře zapadá, díky citlivosti a dychtivosti, s jakou dětský vypravěč vnímá a vstřebává svět a zážitky, které nabízí.

Satori v Paríži je oproti Magovi vyhroceným příkladem Kerouacovy snahy odvrhnout všechny stylizace a eliminovat hranice mezi životem a literaturou. Text je záznamem skutečné Kerouacovy cesty do Evropy, do Paříže a Bretaně, kde pátral po historii svých dávných předků. Vypravěčům obou textů je společná vnímavost ke všem událostem cesty, snaha ve všech nalézt krásu a hlubší smysl - dokonce osvícení, ono nesdělitelné satori zenbuddhistické filosofie, které může posvětit libovolný okamžik.

 

Jack Kerouac svým dílem ovlivnil mimojiné amerického spisovatele Richarda Brautigana. Román V melounovém cukru je naivisticky stylizovaná poetická próza s prvky černé grotesky, dada a surrealismu, jedná se o originální dílko alternativní, undergoundové kultury druhé poloviny 60. let. Kniha přenáší čtenáře do utopické komuny jáMOR, kde nalezneme obrovskou sochu fazolového lusku, tygry, kteří pojídají rodiče zaživa a učí sirotky násobilku, vypravěče beze jména a hlavně melounový cukr. Je to hmotný i nehmotný stavební materiál, z kterého jsou zhotoveny mosty, slunce a vlastně celá knížka.

 

Smrad, špína, hlad, nemoci, štěnice, násilí, beznaděj… Svět, který nám George Orwell ukazuje v knize Na dně v Paříži a Londýně, musí každému připadat jako peklo na zemi. A není to pouhá metafora. Lidé tu téměř hnijí zaživa, protože se nemají kde umýt ani do čeho převléct. Orwell popisuje i několikadenní hladovění, spánek v ubytovnách pro bezdomovce na promočených prostěradlech a dekách. Jsme svědky beztrestného násilí na ženách, ze kterého se zvedá žaludek. Aby poznal život chudých z první ruky, vydával se George Orwell na výpravy do chudých městských čtvrtí, nejprve v Londýně a později i v Paříži. Oblékal se jako nuzák, aby mezi místní lépe zapadl, protloukal se jen s minimem peněz, přespával v zavšivených ubytovnách, pracoval jako myč nádobí. S tím, jak chudí žijí a umírají, se seznámil bezprostředně též v jedné pařížské nemocnici, když na svých toulkách onemocněl. Orwellova sociologická reportáž dodnes slouží díky své upřímnosti a procítěnostijako protipól všech suchých statistik o nezaměstnanosti, chudobě a bídě.

 

Na spravení nálady po syrové Orwellově reportáži pro vás máme román Miroslava Macka Saturnin se vrací. Slavná humoristická kniha, která baví již několik generací čtenářů, pokračuje! Nevypočitatelný sluha Saturnin je zpět! A s ním i další oblíbení hrdinové – laskavý dědeček s novým psím kamarádem Neronem, nesnesitelná teta Kateřina a její poučná přísloví, rozmazlený Milouš i filozofující doktor Vlach. Jaká překvapení si pro všechny připravil Saturnin tentokrát? A co na to podnikavý strýc
František, nový manžel tety Kateřiny? Zažijte další nepředvídatelné léto u dědečka!

 

Seriál Černobyl, který byl prémiově uveden 6. května 2019, je právěm nejdiskutovanějším seriálem posledních let, na což školní knihovna nemohla nezareagovat a v jejích poličkách si nově můžete půjčit knížku Modlitba za Černobyl. Kniha laureátky Nobelovy ceny Světlany Alexijevičové je sestavena z rozhovorů s lidmi z černobylské oblasti, jejichž život neštěstí zásadně ovlivnilo, s vdovami po hasičích, kteří byli jako první bez jakékoliv ochrany posláni hasit hořící elektrárnu, s mobilizovanými vojáky nasazenými v obrovském měřítku, často nesmyslně, na likvidaci následků katastrofy, s vysídlenými rolníky, vědci, kteří měli zakázáno informovat obyvatelstvo, stranickými pracovníky, kteří zbytečně a marně čekali na pokyny shora.

Můžeme ji číst jako varování před technologickou apokalypsou, ale i jako obžalobu komunistického režimu, jehož vinou byla černobylská elektrárna postavena fušersky a s nedostatečnou precizností a který v okamžiku, kdy bylo potřeba rázně jednat, lhal vlastním lidem, rozsah celého neštěstí zastíral a svou nečinností a nekompetentností zapříčinil smrt tisíců lidí. Řada ruských historiků a politologů je přesvědčena, že otřes, jenž černobylská katastrofa způsobila v ruské společnosti, byl jednou z hlavních příčin rychlého pádu komunistického režimu o tři roky později.


 

 

 

 

Soubory