Nové knihy v knihovně

V březnu se naše školní knihovna rozrostla o osm nových knih. Přijďte si pro ně.

Kvůli zhoršujícímu se psychického stavu mladých lidí jsme se rozhodli rozšířit náš regál s knihami z psychologie. V březnu přibyly dvě knihy: Naprostá šílenost: Anna na cestě z úzkosti a Jak se navždy zbavit paniky, úzkosti a strachu

 

Tereza Kopecká, Tomáš Kopecký: Naprostá šílenost: Anna na cestě z úzkosti

Středoškolačka Anna už týden nevyšla z pokoje. Jakmile to zkusila, rozbušilo se jí srdce a udělalo se jí tak špatně, až si myslela, že umře. Vrací se do školy s diagnostikovanou úzkostí, která na ni dotírá z každého rohu. Najednou je pro ni problém mačkat s jinými lidmi v autobusu nebo se vydat do školy neprozkoumanou trasou. Příjemné nejsou ani ustarané pohledy rodičů. Nečekané zklidnění přijde do Annina života společně s klukem, který chodí do školy stejnou cestou. I když Anna ani nezná jeho jméno, cítí k němu okamžité přátelství. A když první den prázdnin zastaví před Anniným domem jeho dodávka, vydá se Anna na nečekanou výpravu. Jak to zvládne i s číhající úzkostí?
Nový český komiks svým moderním pojetím připomene například díla Rainy Telgemeierové, zároveň se ale vydává vlastním směrem podobně jako hlavní hrdinka Anna, se kterou se bez problému ztotožní holky i kluci.

 

Klaus Bernhardt: Jak se navždy zbavit paniky, úzkosti a strachu

Miliony lidí na světě trpí nějakým typem úzkostné poruchy a ze všeho nejvíc touží vrátit se co nejrychleji do normálního života. Klaus Bernhardt představuje nový způsob terapie úzkosti, který cíleně využívá procesy zpracování informací probíhající v našem mozku. Jednoduchá, snadno pochopitelná cvičení tak většině pacientů trpících úzkostmi a panickými atakami umožní již po několika málo týdnech návrat do života bez paniky a úzkosti.

 

Další nové knihy:

Roger Zelazny: Dvory chaosu

Jediný pravý svět – Amber. Vše ostatní jsou jen Stíny... Pravzor je poškozen, Benedikt shromažďuje v Amberu vojsko a ze Dvorů chaosu přijíždí nečekaný spojenec, jemuž Oberon věří. Což je v rodině, kde si všichni jdou po krku, důvod k zamyšlení. Dá se věřit Oberonovi?

 

Vojtěch Matocha: Prašina: Křídový panáček 6

Tajemná Prašina se proměnila. Nad starými střechami se tyčí siluety jeřábů, kamenné domy vyklízí prostor sklu a oceli. Dávná tma nevyhnutelně prohrává svůj boj se světlem. Jenže co když na sebe tma dokáže vzít lidskou podobu?

Nový domov sem přichází hledat nesmělý mladík Vašek a brzy na vlastní kůži pocítí, že zdejší klid je jen zdánlivý – pod skořápkou všedního života stále dřímají stará tajemství. Na Prašině začne řádit tajemný žhář a na ohořelých stěnách se objeví podivný symbol.

 

Dorit Rabinjanová: Všechny řeky

Překladatelka Liat a umělec Hilmí se náhodně setkají v New Yorku a zamilují se do sebe. Zatímco on pochází z Palestiny, ona se příští léto musí vrátit do Izraele. Vášnivý, ale neudržitelný intimní vztah, fyzická a duševní blízkost se mísí se strachem ze ztráty vlastní identity a z pohlcení tím druhým. Touha po společném soužití naráží na zapovězené hranice mezi jejich zeměmi, komunitami i rodinami. Společně prozkoumávají město, sdílejí prožitky, fantazie i stesk po domově, nic z toho ale nedokáže smýt vinu, kterou Liat cítí, když svého milence skrývá před rodinou v Izraeli i židovskými přáteli v New Yorku. Příběh výmluvně zachycuje tíhu a bezmoc, kterou si milenci v důsledku nekončícího sporu obou zemí nesou. Svůj vztah musí tajit a lhát o něm, aby se jejich láska nestala další obětí nekonečného politického sporu.
Izraelský ministr školství odmítl knihu zařadit do povinné četby pro středoškoláky. Rozhodnutí vyvolalo vlnu protestů a mělo přesně opačný efekt. Kontroverzní román od jedné z nejzajímavějších izraelských autorek se po svém vydání stal v Izraeli bestsellerem, symbolem ohrožení svobody slova.

 

Jan Štifter: Paví hody

Velké dějiny hýbou nebývalou silou i malými městečky – Horní Jelení je toho důkazem. Podivná sešlost, při které se místní obyvatelé oddávají pavím hodům, oživuje dávné démony, rodinná tajemství a především touhy, bez nichž by svět utonul v nehybnosti. Jak žít a přežít, když kolem bouří historie? Dramatické osudy první poloviny 20. století vás zavedou do jelenské divočiny, do krásné vily po Němcích v Trutnově i do luxusního hotelu ve válkou zmítaném Trenčíně.

 

Kate A. Boormanová: Oheň srdce

Matisin lid náhle umírá na nemoc, která panuje v kraji a jejíž přítomnost ho chránila před nezvanými návštěvníky. A co hůř, vojáci Dominia se snaží s pomocí brutálních zbraní zabrat jejich území. Aby Matisini lidé získali převahu a mohli vyjednat mír, potřebují obyvatelům Dominia nabídnout lék na smrtící chorobu, který před ní dosud chránil i je — alespoň Matisa i Emmeline jsou o tom přesvědčené. Sny obou dívek ale odhalí nečekané řešení, které Em dovede zpátky na místo, odkud se snažila celý život uniknout. Se sílící válečnou hrozbou na obzoru se Emmeline musí postavit své minulosti a riskovat život pro vytouženou budoucnost.

 

Vlastimil Vondruška: Krev na lopuchu

Přes dvacet příběhů s detektivní zápletkou se odehrává v různých dobách od středověku až do 18. století. V poutavém vyprávění nás autor provede prostředím hradů a dvorských slavností, temných uliček měst a špinavých předměstí, prosperujících panství i zapadlých vesnic. Hlavními hrdiny příběhů s věrohodně vylíčenou atmosférou a živými dialogy jsou lidé rozmanitých cechů, stavů i řemesel. Od rytířů, vyrážejících na křížovou výpravu, pražské konšele, studenty až k vykonavatelkám nejstaršího řemesla. Nad lží, lidskou chamtivostí, žárlivostí a pověrami vítězí zdravý rozum a smysl pro spravedlnost, kterou do svých rukou někdy vezmou ti, od kterých by se to dalo nejméně očekávat.